Etiketleme Makinaları

Etiket yapıştırma makinaları ilaç, kozmetik, gıda, sanayi gibi sektörlerde silindirik, eliptik, konik ya da düz yüzeyli şişe, kavanoz, poşet, kutu, koli, kartela benzeri ambalajların üzerine kendinden yapışkanlı veya sıcak/soğuk tutkallı etiketleri hızlı ve düzgün bir şekilde yapıştıran cihazlardır.

Etiketleme Makinelerinin Türleri Nelerdir?

Otomatik üretim hatlarında kullanılan otomatik etiketleme aplikatörleri dakikada 100 ve üzeri uygulama yapabilmektedir. Genellikle yüksek yoğunluktaki üretim hanelerde kullanılırlar.

Yarı otomatik etiket yapıştırma makinaları genellike çeşitli ebatlarda ambalajları olan ve orta yoğunluktaki üretimhanelerde masa üstünde az yer kapladığı için tercih edilirler. Çalışanların el becerisine bağlı olarak dakikada 30 etiketleme hızına çıkabilmektedir. Tek etiket ve çift(ön-arka) etiket uygulaması yapabilmektedir.

Manuel şişe etiketleme makineleri ise daha çok el ile etiketleme sırasında ortaya çıkan hatalı uygulamaları minimuma indirmek ve aynı zamanda biraz daha hız kazanmak isteyen düşük yoğunluktaki üreticilerin tercihidir.

Etiketleme Makinalarının Özellikleri Nelerdir?

Etiketleme makinelerinde şeffaf ve opak etiketleri algılama özelliğine sahip ultrasonik sensörlü veya sadece opak(şeffaf olmayan) optik sensör kullanılmaktadır. Uygulanacak etiketin şeffaf olup olmadığına bağlı olarak tercih edilirler. 

Tarih kodlama özelliğine sahip etiketleme makinelerin kendi bünyesinde kodlama modülü bulunduğundan etiketleme uygulaması sırasında otomatik olarak tarih de kodlamaktadırlar. İnkjet  ve benzeri kodlama cihazı bulunan üretim haneler için bu özelliğe gerek yoktur.

Dokunmatik ekran bulunan etiketleme makinalarında uygulama adedini gösteren sayaç, tek yada çift etiket seçeneği, etiket uzunluğu, etiketleme hızı ayarı kolaylıkla yapılabilmektedir.