Sonkaya SMEND200 İndüksiyon Folyo Kapatma Makinası

SMEND200 20-80mm Manuel İndüksiyon Emniyet Bandı Folyosu Şişe Kapatma Yapıştırma Makinası

Kapak içi alüminyum emniyet folyosunu çok pratik bir şekilde yapıştırarak sızdırmazlık sağlar.

● Her türlü plastik şişe, kavanoz, bidon gibi kapların ağzını indüksiyon folyosu ile yaklaşık 1 saniye gibi kısa bir süre içinde yapıştırıp kapatarak sızdırmazlık sağlar.

● Vidalı/Geçmeli plastik kapak içine yerleştirilmiş olan kartonlu alüminyum lamine folyo(conta), dolum sonrası uygulanan indüksiyon işlemi ile kap ağzına el değmeden bir iki saniye içinde yapışır ve yüksek dayanımlı bir kapatma sağlar. Son kullanıcıya ulaşana dek ağzı mühürlenmesi gereken gıda ve diğer her sektörde, plastik ya da cam bir kap içinde sunulan tüm katı, sıvı, toz, granül ürünlerde yüksek koruma sağlar ve yaygın olarak kullanılır.

● Makinamız süre ayarı sayesinde 20mm den 80mm ye kadar folyo çaplarında rahatlıkla çalışır.

● Kapak altı conta sistemleri ürün yapılarına paralel olarak oksijen ve neme karşı bariyer özelliği sağlar ve ürünler tazeliğini ve özelliklerini uzun süre muhafaza eder. Hemen hemen bütün plastik kaplara ve cam kavanozlara yapışabilecek şekilde tasarlanabilmektedir. Gıda, ilaç ve endüstriyel sektörlerde kullanılmaktadır.

Manuel İndüksiyon Kapak Kapatma Nasıl Yapılır?

İndüksiyon kapak kapatma işlemini aşağıdaki adımları uygulayarak rahatlıkla yapabiliriz.

1 Kap seçilir

İndüksiyon uygulamasında kap seçimininde nelere dikkat edilmelidirÖncelikle indüksiyon kapatma işlemi uygulamak istediğimiz şişe, kavanoz, bidon v.b. kabımızın ağız çapı 20mm ile 80mm aralığında olmalıdır. Kap yüksekliği manuel uygulamalarda önemli değildir, istenilen yükseklikte herhangi bir kap uygulamaya elverişlidir. Kap seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus materyaldir. Plastik ve cam kaplar indüksiyona uygun iken metal ambalajlar uygun değildir. 

2 Kapak seçilir

İndüksiyon uygulamasında kapak seçimininde nelere dikkat edilmelidir

Kapak seçiminde de aynı şekilde metal olmayan ve vidalı yani çevirerek kapatılan kapakları tercih etmeliyiz. Artık bidon, şişe ya da kavanoz üreticileri seçenek olarak kapakların içinde endüksiyon folyosunu hazır şekilde üretiyorlar.  Bu sayede folyoları tek tek kapakların içerisine koymanıza gerek de kalmıyor. Ama bir şekilde folyoyu ayrıca temin etmeniz gerekiyorsa kabınızın hangi maddeden üretildiğini de bilmeniz gerekiyor. PE, PET & PVC, PP ve cam malzemeler için farklı alüminyum emniyet bandı vardır. Her folyo her kaba yapışmaz. Ayrıca uygulama sonrası kolayca iz bırakmadan çıkartılabilen ya da ancak delinerek yırtılarak çıkartılabilen folyo tipleri oluğu gibi, kap içi hava basıncını sabit tutan ventilli folyolar da bulunmaktadır.

3 Ürün kaba doldurulur ve kapak sıkıca kapatılır.

Manuel indüksiyon uygulaması dolum ve kapak kapatma

Dolum yapıldıktan sonra kapaktaki folyonun alüminyum yüzeyi kabın ağız kısmına, karton ya da köpük kısmı ise kapağın iç kısmına gelecek şekilde yerleştirilmiş olması gerekmektedir.

4 Cihaz ayarı yapılır.

Folyo çapına ve kabın materyaline göre indüksiyon süresini ayarlamamız gerekmektedir. Çap küçüldükçe elektromanyetik indüksiyon akımına maruz kalan alan da azalacağı için süre arttırmalı, büyüdükçe azaltmalıyız. Süre için 0.5 ile 1.5 saniye arası bir değer çoğu uygulamada yeterli gelir. 

5 Uygulama yapılır.

Manuel indüksiyon uygulaması folyo yapıştırma

Kapak indüksiyon kafasının altına getirilir ve düğmeye basılıp çekilir. Makinanın ekranında geri sayım başlar ve yapıştırma işlemi bitince bip sesi duyulur. Bu süre içerisinde indüksiyon kafasını kapağa bastırmamıza gerek yoktur. Elektromanyetik indüksiyon akımı plastik kapaktan geçerek sadece alüminyum folyoya etki eder. Gerekli baskıyı zaten dolumdan sonra çevrilerek kapatılan kapak sağlamıştır.

6 Kontrol edilir.

Manuel indüksiyon uygulaması kontrol

Kapağı açarak folyonun istenilen şekilde yapışıp yapışmadığına bakıyoruz. Kapak açılırken folyonun karton/köpük kısmı kapakta, alüminyum tabakasının ise ağız kısmında kalarak ikiye ayrılması gerekmektedir. Ağız kısmındaki alüminyum tabakada kararmalar varsa süre azaltılmalıdır. Folyo tam olarak yapışmamış ise 0.2 saniye daha artırarak uygun süreyi bulabiliriz. Kabı ters çevirip elimizle basınç uygulayarak sızdırmadığından emin olanak kadar süreyi ideal konuma getirmeliyiz.

SMEND200 Manuel Endüksiyon Şişe Kapatma Yapıştırma Makinası
Marka SONKAYA
Model SMEND200
Folyo Çap Aralığı 20mm - 80mm
Şişe/Kavanoz Türleri Metal olmayan cam ya da plastik ürünler (ABS, PE (HDPE, LDPE), PET, PP, PS, PVC.)
Kapasite Dakikada 20-50 Adet(Folyo çapı/türüne göre değişken)
Folyo/Conta Türü Kapak içi Kartonlu Alüminyum Lamine Folyo
Güç 500W
Çalışma Voltajı 220V / 50Hz
Çalışma Frekansı 100KHz ±5%
En/Boy/Yükseklik 28*34*6,6 cm
Ağırlık 3 Kg

Not: İndüksiyon işlemi uygulamasında kapak mutlaka yalıtkan (plastik türevi veya cam) olmalıdır, iletken (metal veya türevi) kapaklar indüksiyon işlemi sırasında yansıtma yaparak, indüksiyon makinesine zarar verebilmektedir. 

Sonkaya
SMEND200

Yorumlar

Yorum yaz

SMEND200 20-80mm Manuel İndüksiyon Emniyet Bandı Folyosu Şişe Kapatma Yapıştırma Makinası

Kapak içi alüminyum emniyet folyosunu çok pratik bir şekilde yapıştırarak sızdırmazlık sağlar.

Yorum yaz