Granül & Toz Dolum Makinaları

Granül & Toz Dolum Makinaları

Granül dolum makinaları ve toz dolum makineleri toz şeker, bakliyat, kahve çekirdeği, lokum, pul biber, draje, tane baharat, vida, tohum, çay gibi taneli ürünleri ve öğütülmüş toz kahve, pudra şekeri, toz vitamin, karbonat, bebek pudrası, süt tozu, un gibi toz ürünleri poşet, kavanoz, kutu ve benzeri ambalajlara el değmeden hızlıca dolum yapan cihazlardır. Konveyörlü poşet kapatma makinaları ile birlikte kullanıldıklarında paketleme makinası gibi çalışırlar.

Granül Ve Toz Dolum Makinalarının Çeşitleri Nelerdir?

Tartılı terazili dolum makinaları bünyelerinde load cell denilen yük algılayıcısı ve dolumu yapılacak ürünü titreterek boşaltan vibrasyon sistemi bulundurur. Bir kuruyemişçinin terazinin üzerindeki kese kağıdına elindeki küreği titreterek çekirdek doldurma işlemine benzeyen bir sistemi vardır. Dolum hızı dakikada 10-30 civarındadır ve hassasiyeti yaklaşık %1’dir. Fiyatının uygun olması, fazla yer kaplaması, üretim hızını arttırması ve hem toz hem de taneli ürünleri doldurabilmesi sebebiyle çoğu üreticilerin ilk tercihi olmuştur. Paslanmaz malzemeden üretildiklerinden gıda dolum uygulamasında kullanılırlar. Titreşim hızı, istenilen dolum gramı, ekrandan kolayca ayarlanabilir. Sayısal göstergesinden dolum adedini izleyebilirsiniz.

Vidalı toz dolum makinaları daha çok yapışkan tozlar için kullanılırlar. Step ya da servo motora bağlı olan helezon vida, bir kovan içinde istenilen miktarda hammadde dolumu için hesaplanan tur sayısında hızlıca döner. Vida ve kovan çapları değişerek 10 gramdan 5000 grama kadar dojazlama yapabilir. Süt tozu, pudra, un gibi ürünlerin dolumu sırasında tozuma miktarı vida ağzı ile kavanoz arasında çok az mesafe olduğundan minimum düzeydedir. Dolum hızı dakikada 10-40 civarındadır ve hassasiyeti yaklaşık %1’dir.

Volumetrik(kupalı) dozajlama makinelerinde doğrusal veya dairesel hareketli bir tepsi üzerinde iç içe geçmiş bardak büyüklüğünde iki adet silindir boru(kupa) bulunmaktadır. Kupalar öncelikle içine hammadde bulunan huninin ağzından geçerek yerçekimi etkisiyle dolar ve daha sonra boşaltım deliğinden geçerek yine yerçekimi yardımıyla poşet ya da kavanoz gibi bir ambalaj kabına dolar. Üstte bulunan küçük boru alttaki büyük borunun içine geçtikçe hacim azalır ve dolayısıyla dolum miktarı da azalır. Tersi durumda da artar. Bu şeklide dolum miktarı ayarlanmış olur. Bu dolum sistemi daha çok taneli ürünlerde ve dikey paketleme makinalarında kullanılanılar.